دوشنبه, 31 خرداد 1400
  • ساعت : ۱۴:۷:۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ 
دکتر صحتی ریاست مرکز
كرونا ممكن است باعث سكته قلبی شود
دکتر صحتی : عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی به دو گروه تقسیم می شوند.

دکتر فاطمه  صحتی متخصص قلب و عضو هیات علمی دانشگاه  به مناسبت روز جهانی قلب عنوان کرد:  قلب موتور محرکه بدن است و بعد از بیماری های عفونی بیشترین مرگ و میر در جهان بر اثر بیماری های قلبی عروقی ایجاد میشود. 
وی بیان کرد هر سال از طرف انجمن جهانی قلب شعاری تصویب می شود تا مردم نسبت به بیماری های قلبی  و عروقی آگاه تر شوند و  هر سال ۲۹ سپتامبر در سراسر جهان به مناسبت روز جهانی قلب برنامه های متعددی در جهت آگاهی مردم برگزار میشود . 
 دکتر صحتی خاطر نشان کرد : عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول عوامل خطر سازی هستند که قابل کنترل نمی باشند مثل سن ، جنس، ژنتیک . در افرادی که به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند ما باید سعی کنیم این افراد را هر چه زودتر شناسایی کنیم و عوامل خطر ساز قابل کنترل را در این افراد کنترل کنیم. عوامل خطر ساز قابل کنترل اصلاح سبک زندگی، عدم استفاده از دخانیات، کنترل دیابت ،  فشار خون و چربی خون  می باشد.
وی تاکید کرد:  این روز فرصت مناسبی است تا در افراد احساس خطر ایجاد شود چرا که بیماری های قلبی فقط مختص افراد سالخورده نیست و متاسفانه به دلیل سبک زندگی غلط، عدم تحرک، فشار های روانی و استرس  بیماری های قلبی در افراد جوان نیز بسیار شایع شده است. شیوع بسیاری از بیماری های قلبی به دوران کودکی باز می گردد و باید از همان ابتدا سبک زندگی افراد را کنترل کنیم. 
این عضو هیات علمی دانشگاه گفت:  افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند در دوران شیوع کرونا باید بسیار دقت کنند چرا که بیشتر در معرض خطر هستند . این افراد باد پروتکل های بهداشتی را به خوبی کنترل کنند . 
وی بیان کرد کرونا ممکن است در قلب افراد سالم نیز اثراتی ایجاد کند و موجب التهاب ماهیچه قلب، نارسایس و افزایش میزان انعقاد پذیری خون شود که موجب بروز سکته می شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.5.0